پسورد بایوس و پسورد syskey

پسورد بایوس و پسورد syskeyReviewed by Securityblog on Feb 6Rating:

در مقالات قبل در مورد امنیت ورود به ویندوز و روشهای آن صحبت کردیم. در این مقاله میخواهیم در مورد دو روش امنیتی دیگر صحبت کنیم.

1- پسورد بایوس
2- پسورد syskey

زمانی که شما از کامپیوترPC  یا لپ تاپ استفاده می کنید ، همواره با خیل عظیمی از اطلاعات سروکار دارید که این اطلاعات از عکس های خانوادگی تا پروژه های دانشجوئی و کاری و اطلاعات حساب بانکی و خیلی اطلاعات دیگر را شامل می شوند و بالطبع هیچکدام از ما دوست نداریم این اطلاعات در اختیار اشخاص دیگر قرار گیرد. البته قبل از ادامه بحث باید به این نکته توجه داشته باشیم که امنیت مطلق در دنیای فناوری وجود ندارد ولی می توان راه را برای کسی که قصد دسترسی به اطلاعات ما دارد دشوار کرد.

پسورد بایوس و پسورد syskey

اولین سدی که می توان برای افزایش امنیت ورود به سیستم قرار داد ، استفاده از رمز بایوس مادربورد می باشد.این قسمت در حقیقت قبل از ویندوز اجرا می شود و هماهنگی و سالم بودن تمام سخت افزارهای مورد نیاز برای بوت را چک می کند و در صورتی که سیستم از نظر سخت افزاری مشکلی نداشته باشد اجازه ادامه عملیات و بالا آمدن ویندوز را می دهد.حال اگر ما در این قسمت یک رمز عبور قرار دهیم کسی که سیستم را روشن می کند ابتدا باید از این مرحله عبور کند تا به ویندوز برسد. ولی باز هم یک مشکل وجود دارد. اگر ما بتوانیم وارد بایوس کامپیوتر شویم و یک رمز ایجاد کنیم مطمئنا فرد دیگری هم می تواند وارد شده و همان رمز را حذف کند. پس چاره کار این است که ابتدا امکان ورود به بایوس را محدود کنیم و سپس برای افزایش امنیت ورود به ویندوز یک پسورد قرار دهیم. برای قرار دادن این رمز بر روی سیستم، پس از روشن کردن کامپیوتر با فشار دادن کلید DELETE وارد محیط بایوس می شویم.

محیط داخل بایوس بسته به نوع مادربرد، مدلهای متفاوتی دارد ولی امکانات و عملکرد کلی آنها تقریبا یکسان است.
پس از ورود به محیط بایوس در منوهای بالای صفحه، دنبال منویی به نام security یا مفهومی مانند آن میگردیم. پس از ورود به منوی Security عبارتی مانند Superuser Password یا Admin Password را پیدا می کنیم. در کادر مربوطه رمز مورد نظر را وارد می کنیم. حال برای قرار دادن رمز دوم، بسته به نوع بایوس باید دنبال عبارتی مانند User Password یا Power-on Password بگردیم. پس از مشاهده یکی از عبارات فوق، پسورد مورد نظر را دو بار در کادر مربوطه وارد می کنیم و با زدن F10 و تایید ذخیره کردن اطلاعات از بایوس خارج می شویم. حال هنگام ورود به ویندوز سیستم ابتدا از ما پسورد (User) وارد شده را میخواهد و در صورت صحیح بودن پسورد ویندوز بالا می آید. و اگر کسی بخواهد وارد بایوس شود و تنظیمات آن را عوض کند از او رمز (Admin) را می خواهد.

البته توجه کنید که اگر می خواهید بر روی بایوس لپ تاپ رمز قرار دهید باید خیلی مراقب باشید. چون اگر پسورد آن را فراموش کنید تقریبا بازیابی رمز آن غیر ممکن است. مگر اینکه به یک متخصص مراجعه کنید یا آشنایی کافی با سخت افزار لپ تاپ داشته باشید تا بتوانید بصورت سخت افزاری اطلاعات بایوس را ریست کنید.
حال که رمز را بر روی بایوس قرار دادیم کمی خیالمان راحت شد ولی از آنجایی که برای امنیت مرزی وجود ندارد میخواهیم پا را کمی فراتر بگذاریم و یک رمز دیگر فراروی کسی که میخواهد در سیستم ما فضولی کند قرار دهیم.
برای این منظور وارد ویندوز می شویم و با فشار کلیدهای Win+r وارد پنجره Run می شویم. در این پنجره  کلمه syskey را وارد می کنیم و ok میزنیم. در پنجره باز شده گزینه Update را کلیک می کنیم و گزینه Password Startup را انتخاب و در کادرهای مربوطه رمز مورد نظر را وارد میکنیم و با کلیک بر روی Ok پنجره را می بندیم. با تخصیص این پسورد اگر موقع بالا آمدن ویندوز ، کاربر رمز را 3 بار بصورت اشتباه وارد کند سیستم ری استارت خواهد شد.

syskey

حال  اگر سیستم را Restart کنیم مراحل راه اندازی به صورت زیر خواهد بود.
1- پسورد بایوس (User)
2- پسورد Bitlocker (در صورت فعال بودن)
3- پسورد syskey
4- پسورد صفحه ورود به ویندوز (در صورت فعال بودن)
با این شرایط امنیت ورود به ویندوز در سیستم شما تا حد زیادی تامین می شود ولی باز هم توجه کنید که ((امنیت مطلق در دنیای فناوری وجود ندارد))

حاصل فهرست جمع = 0

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *