امنیت ورود به ویندوز

امنیت ورود به ویندوزReviewed by Securityblog on Jan 23Rating:

ما در این آموزش سعی داریم روشهای امنیت ورود به ویندوز را به شما ارائه کنیم امید است مورد رضایت شما قرار گیرد. مایکروسافت از زمانی که اولین نگارش های ویندوز را معرفی کرد، روشهایی را برای افزایش امنیت ویندوز در پیش گرفته است. این روال پس از پیشرفت های مداوم و انتشار نسخه های متعدد به ویندوزهای 7 و 8 و  8.1 و 10 رسیده است که اکنون غریب به اکثریت کاربران از این ویندوزها استفاده می کنند. البته ویندوز 8 به دلیل وجود رابط کاربری مترو با اقبال زیادی از سوی کاربران مواجه نشد و به علت شباهت بسیار زیاد این ویندوز با ویندوز 8.1 در این مقاله از ویندوز 8.1 به جای ویندوز 8 استفاده می کنیم. در ویندوز 7 همانند ورژن های قبلی برای افزایش امنیت ورود به ویندوز به هر کدام از کاربران، یک یوزر و پسورد مجزا اختصاص داده می شد و کاربر با وارد کردن password وارد محیط کاربری خود می شد. اما در ویندوزهای بعدی مانند ویندوز 8 و 8.1 و 10 مایکروسافت روش های متفاوتی را برای امنیت ورود به ویندوز قرار داده است که بنا به سلیقه کاربر قابل تنظیم می باشد.

امنیت ورود به ویندوز
امنیت ورود به ویندوز

در ادامه به معرفی روشهای ارائه شده توسط مایکروسافت برای ورود به ویندوز می پردازیم. مسیر دسترسی به محل پیکربندی، برای تمام روشها یکسان است. پس برای اینکه بتوانیم روش ورود دلخواه به ویندوز را انتخاب کنیم در ویندوز 8.1 ابتدا از طریق start و یا از طریق charm bar (نوار عمودی سمت راست دسکتاپ) که با انتقال ماوس به گوشه های بالا و پائین سمت راست دسکتاپ به نمایش در می آید، وارد محیط PC settings شده و سپس از منوی سمت چپ بر روی Accounts کلیک می کنیم. در صفحه باز شده روی منوی Sign-in options کلیک کرده و وارد آن می شویم. برای ورود به این مسیر در ویندوز 10 ابتدا بر روی منوی استارت کلیک کرده و گزینه settings را انتخاب می کنیم. حال برروی آیکون Accounts کلیک می کنیم و مانند روش بالا در انتها با کلیک بر روی Sign-in options وارد صفحه مورد نظر می شویم.

امنیت ورود به ویندوز

در اینجا سه روش ممکن جهت ورود به ویندوز را بررسی خواهیم کرد.

1- رمز عبور – PASSWORD
اولین مورد گزینه Password است که مایکروسافت از ابتدا به صورت پیشفرض برای امنیت ورود به ویندوز قرار داده است و بدین صورت عمل می کند که برای هر کدام از کاربران یک اکانت ایجاد می شود و کاربر با انتخاب نام کاربری و رمز عبور خود، وارد اکانت شخصی خود شده و پس از آن می تواند به همه تنظیمات و فایلهای شخصی خود دسترسی داشته باشد. البته فعال شدن سایر گزینه های ورود نیز منوط به فعال بودن این گزینه است.
پس از طی مراحل بالا پنجره ای باز خواهد شد. در صورتی که در مرحله نصب ویندوز پسورد وارد کرده باشیم گزینه change را مشاهده می کنیم که از طریق آن می توان پسورد وارد شده در هنگام نصب را تغییر داد.
برای تغییر پسورد وارد شده با کلیک بر روی گزینه Change ابتدا پسورد فعلی ویندوز را از ما می خواهد. پس از وارد کردن پسورد فعلی و زدن کلید Next وارد صفحه جدیدی می شویم که در فیلد اول رمز جدید، در فیلد دوم تکرار رمز جدید و در فیلد سوم عبارتی را جهت یادآوری رمز وارد می کنیم تا در صورتی که رمز ورود را فراموش کردیم از طریق آن رمز را به یاد بیاوریم. البته واضح است که فیلد سوم باید عبارتی متفاوت نسبت به دو فیلد اول باشد چون محتویات این فیلد در صفحه ورود به ویندوز قابل مشاهده خواهد بود و با قابل مشاهده شدن آن امنیت ورود به ویندوز از بین خواهد رفت. در صورتیکه اکانت جدیدی بعد از نصب ویندوز ایجاد کنیم یا هنگام نصب برای یوزر پسوردی اختصاص ندهیم، به جای گزینه change شاهد گزینه Add خواهیم بود.

امنیت ورود به ویندوز

همانطور که مشاهده می کنید، چون برای کاربر فوق هنوز پسوردی مشخص نشده است سایر روشهای ورود نیز غیر فعال می باشند. در ادامه بر روی Add کلیک می کنیم و در پنجره باز شده مانند حالت قبل فیلد ها را پر می کنیم.

2- رمز عبور با کمک تصویر – Picture Password
در روش دوم، برای ورود به ویندوز باید از یک تصویر استفاده کنیم، پس از انتخاب عکس به سه روش می توان پسورد را بر روی عکس قرار داد که به ترتیب به بررسی آنها خواهیم پرداخت. برای استفاده از این روش پس از طی مراحل ابتدای آموزش و گزینه Sign-in options را انتخاب کرده و بر روی گزینه Add که زیر عبارت Picture Password قرار دارد کلیک می کنیم. با کلیک بر روی Add وارد صفحه زیر می شویم که پسوردی را که در روش اول ایجاد کرده ایم از ما می خواهد.

امنیت ورود به ویندوز

پس از وارد کردن پسورد به صفحه زیر وارد می شویم که باید بر روی Choose picture کلیک کنیم.

امنیت ورود به ویندوز

در صفحه باز شده از محلی که عکس مورد نظر ما قرار دارد یک عکس انتخاب می کنیم. پس از انتخاب عکس مورد نظر وارد صفحه جدید شده و بر روی Use this picture کلیک می کنیم. در صورتیکه بخواهیم از عکس دیگری استفاده کنیم از گزینه Choose new picture عکس جدید را جایگزین می کنیم. حال باید سه الگو (pattern) بر روی عکس ترسیم کنیم که در حالت اول پترن ها مطابق شکل های زیر بصورت خط می باشند.

امنیت ورود به ویندوز

یعنی بر روی عکس سه عدد خط ترسیم می کنیم که ابتدا و انتهای آنها مشخص است و محل خط های ترسیم شده و ترتیب ترسیم آنها را به خاطر می سپاریم. در صفحه بعدی، ویندوز درخواست میکند تا جهت اطمینان بیشتر پترن ها را مجددا وارد کنیم.

در حالت دوم بجای ترسیم خط، بر روی نقاط خاصی از عکس کلیک می کنیم و مراحل بالا را ادامه می دهیم.
در حالت سوم می توانیم با ترسیم دایره هایی در جهات مختلف ( در جهت عقربه های ساعت یا خلاف جهت حرکت عقربه های ساعت ) پترن مورد نظر را ترسیم کنیم. البته باید توجه کنیم که می توان پترن های مختلفی نیز از ترکیب خط، نقطه و دایره ایجاد کرد ولی در کل این روش یک حالت نمایشی دارد و نمی توان به وسیله آن امنیت ورود به ویندوز را تا حد زیادی تامین کرد. چون در هنگام ورود به ویندوز و موقع وارد کردن پترن اگر فرد دیگری در نزدیکی شما باشد می تواند پترن شما را مشاهده کند.

3- رمز 4 رقمی – Pin
در سومین روش که مانند روش PASSWORD می باشد می توانیم از یک رمز چهار رقمی استفاده کنیم.
بدین صورت که در پایین گزینه Pin با کلیک بر روی گزینه Add ابتدا پسورد تنظیم شده در روش اول را از ما می خواهد. سپس وارد صفحه ای می شویم و یک عدد 4 رقمی را در دو کادر موجود وارد می کنیم. حال در صفحه ورود به ویندوز می توانیم از هر سه روش وارد کردن رمز، ترسیم پترن و عدد 4 رقمی استفاده کنیم. در کل برای افزایش امنیت ویندوز توصیه می شود از روش های اول و سوم (PASSWORD و Pin) جهت رود به ویندوز استفاده شود.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *