امنیت سرور

امنیت سرور یکی از تخصصی ترین مباحث موجود در حوزه فناوری اطلاعات است. پایه و اساس سایت ها و اطلاعات موجود در بستر وب با امنیت سرور معنی پیدا می کنند. امنیت سرور مجموعه ای از مباحث امنیت شبکه ، امنیت سیستم عامل ، امنیت وب سرویس ها و کانفیگ امنیتی آنها را شامل می شود. در این مقاله سعی بر این خواهد بود که با طرح تمامی ملزومات موضوع امنیت سرور را بررسی و نتیجه گیری کنیم. با ما در ادامه همراه باشید.

امنیت سرور

در حال حاضر امنیت سرور لینوکس و امنیت سرور ویندوز بیشتر مورد بحث و استفاده است. بنا به کارایی که این دو نوع سیستم عامل دارند بحث ما نیز بر روی این دو مورد خواهد بود. ساختار و نحوه کارکرد این دو سیستم عامل کاملا با هم متفاوت هستند و تنها در برخی موارد وجه اشتراک دارند. در سرور لینوکس معمولا سرور با سیستم عامل minimal تحویل داده می شود که البته با نیاز کاربر برای سرویس دهی در وب کاملا مناسب است. معمولا سیستم عامل centos بیشترین کاربرد و استفاده را در سرورهای میزبانی لینوکس دارد که کنترل پنل های محبوب و قدرتمند سی پنل و دایرکت ادمین هم این توزیع از لینوکس را پشتیبانی می کنند. با توجه به اینکه در سرویس های میزبانی اشتراکی امنیت باید بیشتر مورد توجه قرار گیرد تمرکز ما در این مقاله بیشتر روی این موضوع خواهد بود.

شروع کار با سرور

با فرض اینکه سیستم عامل سیستم مورد استفاده ما ویندوز است نحوه ارتباط معمول با سرورهای لینوکس توسط نرم افزار putty و سرورهای ویندوز با Remote Desktop Connection است. با توجه به اینکه بحث ما روی موضوع امنیت است پس از نصب و راه اندازی سیستم عامل و سرویس های مورد استفاده در سرور می بایست چند اصول را از قبیل محدود سازی سرویس ها ، غیر فعال کردن سرویس هایی که از آنها استفاده می شود و …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *