امنیت تلگرام

امنیت تلگرام به عوامل متعددی وابسته است که در این مقاله به موارد مربوط به خود تلگرام بحث می شود. تلگرام Telegram نرم افزاری مبتنی بر شبکه های اجتماعی است که به دلیل امنیت و امکانات بالای خود، توجه کاربران زیادی را به خود جلب کرده است. به عنوان مثال در ماه فوریه 2015 برنامه واتس آپ به مدت چهار ساعت خارج از دسترس بوده و در همان زمان برنامه telegram بیش از 5 میلیون ثبت نام جدید داشته است.

امنیت تلگرام

اپلیکیشن تلگرام چت را به دو روش متفاوت ارائه کرده است.
روش استاندارد : که با کلیک روی هر کاربر صفحه چت را باز کرده و می توانید پیام خود را ارسال کنید.

روش secret chat : امتیازی که استفاده از این روش چت دارد این است که امکان چت کردن به صورت Multi-Platform را محیا کرده است که برای داشتن یک گفتگوی کد شده یا رمزگذاری شده باید از گزینه secret chat استفاده کنید. امنیت تلگرام در پیامهای کد شده یا رمزگذاری شده یه صورت نامتقارن با سیستم های کد کننده ASA 256bit و RSA 2048bit تضمین شده است و بهترین قسمت موضوع این است که کاربر برای استفاده از این ابزار امنیتی نیاز به اقدام خاصی ندارد. مدیران تلگرام به قدری از امنیت خود مطمئن هستند که جایزه هایی برای کسانی که بتوانند این برنامه را هک کنند در نظر گرفته اند. نکته دیگری که قابل توجه می باشد سرعت بالای آن است که علی رغم این که پیام ها به صورت کد شده یا رمزگذاری شده هستند ولی سرعت بالایی دارند و این به دلیل استفاده از پروتکل MTProto می باشد و دلیل دیگر آن استفاده از سرورهای مختلف در سراسر جهان بصورت هاست ابری می باشد آنرا پایدار می سازد.

افزایش امنیت تلگرام

افزایش امنیت تلگرام با روش های متعددی قابل انجام است. ممکن است بپرسید امنیت تلگرام چقدر است و یا چگونه از هک شدن تلگرام جلوگیری کنیم

ما در این مقاله جلوگیری از هک تلگرام با افزایش امنیت اکانت تلگرام را به شما خواهیم آموخت. پیشنهاد می کنیم برای تامین پیشنیازهای امنیت مقاله جلوگیری از هک وای فای را نیز مطالعه کنید.

روش اول : رمز گذاری روی برنامه تلگرام
1- وارد برنامه تلگرام شوید.
2- به قسمت تنظیمات (settings ) وارد شوید.
3- گزینه privacy and security را انتخاب کنید.
4- گزینه passcode lock را انتخاب کنید.
5- در این مرحله رمز مورد نظر خود را وارد کنید.
6- عملیات رمزگذاری در این مرحله به پایان رسیده است و در قسمت بالا آیکون قفل باز ظاهر شده است.

اما این امکان وجود دارد که هنگام خروج فراموش کنید روی قفل کلیک کنید که اگر بخواهید به صورت اتوماتیک این کار انجام شود در قسمتpassword lock  گزینهAuto lock  را انتخاب و مقدار آن را به زمان دلخواه خود تغییر دهید تا در زمان تنظیم شده به طور اتوماتیک تلگرام قفل شود.
تا اینجا برای امنیت تلگرام خود تنها یک قدم برداشته اید.

روش دوم : تایید دو مرحله ای یا two–step verification
1- وارد برنامه تلگرام شوید.
2- به قسمت تنظیمات (settings ) وارد شوید.
3- وارد قسمت privacy and security شوید.
4- گزینه two–step verification را انتخاب نمایید.
5- روی گزینه set additional password کلیک کنید.
6- در این قسمت Email و Password را با دقت وارد کنید چرا که این پسورد در آینده برای شما نیاز خواهد بود.
پس از وارد کردن پسورد و ایمیل با پیغام زیر روبه رو می شوید که می بایست ایمیل خودتان را چک کنید.

ورود 2 مرحله ای تلگرام
7- ایمیل ارسالی دارای یک لینک می باشد که کلیک بر روی آن به منزله تایید است و شما باید این کار را انجام دهید تا عملیات انجام شده با موفقیت ثبت شود. پس از کلیک روی لینک تصویر زیر را مشاهده خواهید کرد.

تایید هویت تلگرام

حال اگر کسی قصد ورود به تلگرام با شماره شما را داشته باشد اگر کد ارسال شده توسط تلگرام را داشته باشد نیاز به پسوردی که در این مرحله تعین کرده اید دارد تا بتواند وارد اکانت شما شود.

روش سوم : کنترل و مشاهده دستگاه های وارد شده – active sessions
در ابتدا توضیح مختصری درباره این روش می دهیم تا بیان مطلب بهتر صورت گیرد. اگر فردی با شماره شما وارد تلگرام شود و در صورتی که کد ارسالی تلگرام را هم به نوعی به دست بیاورد پیغامی از جانب تلگرام برای شما ارسال می شود که سیستمی با این مشخصات وارد اکانت شما شده است که برای جلوگیری و قطع ارتباط آن می توانید از روش زیر استفاده کنید.
1- وارد برنامه تلگرام شوید.
2- به قسمت تنظیمات (settings ) وارد شوید.
3- وارد قسمت privacy and security شوید.
4- به قسمت active sessions وارد شوید.
در تصویر زیر مشاهده می کنید که دستگاه دیگری نیز از این اکانت استفاده می کند که این موضوع در صورتی که توسط شما انجام نشده باشد امنیت تلگرام شما را به خطر می اندازد چون تمام اطلاعات ارسالی و دریافتی دیگر ما از طریق شخص دیگری در حال رصد شدن می باشد که امکان سواستفاده از آن میسر می شود.

telegram active sessions
5- اگر بخواهید کاربری که از اکانت شما استفاده می کند را از اکانت خارج کنید دستکاه مورد نظر را انتخاب و گزینه ok را بزنید.
6- اگر بخواهید همه کاربران اضافی را از اکانت خارج کنید گزینه Terminate All Other Sessions را انتخاب و ok کنید.
اپلیکیشن تلگرام زمانی که کاربر دیگری قصد استفاده از اکانت شما را دارد به شما از طریق پیام اطلاع می دهد که در آن IP شخصی که وارد شده است مشخص می شود.

روش چهارم : عدم نمایش آنلاین بودن در تلگرام – Last Seen
در برخی مواقع نیاز هست که کسی از آنلاین بودن شما با خبر نشود برای این که زمان آنلاین شدن قابل رویت دیگران نباشد طبق روش زیر عمل کنید.
1- وارد برنامه تلگرام شوید.
2- به قسمت تنظیمات (settings ) وارد شوید.
3- وارد قسمت privacy and security شوید.
4- گزینه Last Seen را انتخاب کنید.
5- در قسمت اول 3 گزینه وجود دارد که Everybody اشتراک عمومی بوده و همه می توانند آنلاین بودن شما را رویت کنند.
6- گزینه دوم My Contacts نفراتی که شماره آنها در دفترچه تلفن شما ذخیره شده است می توانند مشاهده کنند.
7- گزینه سوم Nobody بوده و هیچ کس نمی تواند زمان آنلاین بودن شما را مشاهده کند.
در برخی منابع این روش برای مخفی کردن عکس پروفایل نیز گفته شده که این روش هیچ ربطی به تصویر پروفایل ندارد.

به طور کلی امنیت در تلفن همراه به چند نکته بستگی دارد که با رعایت آنها می توان زمینه سو استفاده از حریم خصوصی را کاهش داد.
– تهیه اپلیکیشن یا نرم افزارهای کاربردی از منبع اصلی یا معتبر که شرکت طراح نرم افزار آن را تایید کرده است.( گاهی اپلیکیشن های دیگر در تلفن همراه نقش بدافزار را برای کاربران ایفا می کنند که برای جلوگیری از این امر تهیه اپلیکیشن از منبع اصلی پیشنهاد می شود.)
– استفاده از اینترنت و شبکه امن ( از هر شبکه مخصوصا شبکه های رایگان و آزاد در اماکن عمومی برای اتصال به اینترنت استفاده نشود. امنیت شبکه های آزاد بسیار کم می باشد.)
– از اپلیکیشن های مشابه استفاده نکنید. ( برای برنامه تلگرام اپلیکیشن های مشابهی وجود دارد که گاهی امکانات این اپلیکیشن ها از خود برنامه تلگرام بیشتر می باشد ولی چون شرکت طراح آن را تایید نکرده است شاید امنیت تلگرام را به خطر بیندازد.)
– از قرار دادن تلفن همراه ، تبلت یا رایانه شخصی خود به دیگران خوداری کنید.
– لینک هایی که با پسوند ( bot. ) می باشد اعتماد و لمس نکنید زیرا این لینک ها ربات بوده و احتمال بدافزار بودن آنها وجود دارد.
– روی لینک های ارسالی از منابع نامعتبر کلیک نکرده و  آنها را منتشر نکنید. ( گاهی لینک ها دارای بدافزارهایی هستند که شما متوجه اجرای آنها نمی شوید و در ظاهر شاید کار مورد نظر شما انجام شود اما واقعیت چیز دیگری است.)

جلوگیری از هک تلگرام

جلوگیری از هک تلگرام

جلوگیری از هک تلگرام با چند اقدام ساده قابل انجام است. با روش های ذکر شده امکان  را خواهید داشت و قادر خواهید بود تا امنیت اکانت تلگرام خود را حفظ کنید.

دوستان عزیز لطفا با مشارکت در بحث ما را در تامین کیفیت مقاله امنیت تلگرام یاری نمایید.

حاصل فهرست جمع = 0

 1. با سلام
  من برای تلگرامم سیستمم رمز گذاشتم و حالا فراموش کردم میش بگید چطوری میش رمز تلگرام سیستم رو برداشت
  ممنون میشم راهنمایی ام کنید

 2. اگه منظورت نرم افزار تلگرام هست رمز روی برنامه گذاشته میشه نه اکانت. یعنی اگه نرم افزار رو حذف و دوباره نصب کنی مشکلت حل میشه

 3. بی نهایت سپاس از این اطلاعات مفید و ضروری ای که با توضیح بسیارراحتو واضحی برای ما کاربران بیان کردید .
  همه روش ها عالی اند ولی به نظرم روش سوم یعنی رجوع بهActive Session روش خیلی راحت و خوبیه

 4. درورد بر شما
  اطلاعات بسیار خوبی رو به صورت لیست شده در خصوص امنیت Telegram به ما ارائه دادید. فقط چند سؤال از شما داشتم:
  1- آیا تبلیغاتی که در خصوص امکان هک Telegram در اینترنت مشاهده می‌شوند، حقیقت دارند و آیا می‌‌توان به همین سادگی آن را هک نمود؟
  2- حتماً سرگذشت کسانی را که Telegram ایشان هک شده است را بسیار شنیده‌اید. این کار چگونه انجام می‌شود؟ آیا بکار بردن نکات ذکر شده در این مقاله، ما را از این دست از هک شدن‌ها، مصون می‌دارد؟
  با تشکر

 5. با سلام
  1- خیر به این سادگی نیست. این موضوع بیشتر به صاحب اکانت بستگی دارد. در کل امنیت 100 درصد نیست و امکان نفوذ به هر سیستمی وجود دارد. اما توجه داشته باشید اکثر نفوذها با استفاده از آگاهی پایین کاربر اتفاق می افتد.
  2- مواردی که توصیه می شود را انجام دهید و نگرانی خاصی نداشته باشید.
  – بروز نگه داشتن برنامه تنها از طریق play store یا app store – به منبع دیگری اعتماد نکنید و نسخه اصلی را استفاده کنید.
  – حتما امکان two–step verification را فعال کنید.
  – امنیت آفلاین گوشی را رعایت کنید. منظور گوشی فقط نزد خودتان باشد.

 6. سلام روز بخير ممنون استفاده كردم اما يه مشكل دارم اينكه تو قسمت ديليت سيشم ، من هر كاري ميكنم سيشن اضافه يا اون دستگاهي كه تلگرام منو رويت ميكنه پاك نميشه ، البته قبلا پاك ميشد اما امروز با نصب جديد تلگرام اون سيشن پاك نميشه و بغير خودم يه مورد اضافه ديگه هست لطفا راهنمايي كنيد .

 7. سلام.
  به احتمال بالا تلگرام آن دستگاه را owner ( مالک ) خود می داند و چون بعد از آن شما لاگین کرده اید این احتمال وجود دارد که شما دسترسی حذف آنرا نداشته باشید.
  و اینکه آیا دستگاه مورد نظر در Current session است یا در قسمت پایین یعنی Active session ؟
  همچنین می توانید نسخه تحت مرورگر را نیز تست کنید تا ببینید می توانید انجام دهید یا خیر.
  https://web.telegram.org

  1. سلام خیلی ضطراری هستم کمک کنید..
   چندشب پیش شماره دوستموبه تلگرامم دادم خواستم کد روبفرسته فرستادووارد تلگرامش شدم بعد رفتم تنظیمات Active Sessionsدیدم شیش هفت مدل دیگه هم هست خیلی ترسیدم چون عکسای شخصی زیادی ردوبدل شده بود،مدلهارونخوندم زودگزینه قرمزرنگ روزدم وباتعجب چندتاش حذف شد چندتاهم مونددوباره گزینه قرمز روزدم همشون پاک شد، حالا می خوام ببینم چرااون چندتا باراول حذف نشدآیامیتونه خطرناک باشه…دراین قسمت بودنActive session…
   البته دوستم اون مدت چندین بارتلگرامشوپاک کرده بود به نظرشماکسی عکسای مارودیده؟!آیا راهی وجود داره دوباره مدلهاروبتونیم ببینیم؟نهایت اگربه پلیس فتا شکایت کنم میتونه بفهمه اونا کی بودن ….توروخدا کمکم کنید.

   1. سلام. نمیتوان نظر قطعی داد. اگر حداقل از دستگاه های متصل شده شات می گرفتید می شد فهمید نفوذ انجام شده یا خیر.
    موضوع را از طریق لینک زیر با پشتیبانی تلگرام مطرح کنید ببینید چه پاسخی می دهند.
    https://telegram.org/support
    آرامش خود را حفظ کنید. انشاا… که مشکل خاصی نیست.

    1. بسیار ممنونم که زود پاسخ دادین وازراهنمایی شما…درخواست روبرای پشتیبانی ارسال کردم امیدوارم جواب بدن و جواب بگیرم

 8. دوستان پسون BOT چه اشکالی داره؟
  باید بهتون بگم که تلگرام دسترسی به API شما داره و اینکه شما دستورات اجرا شده توسط ربات رو کاملا میبینید.
  تنها تفاوتش با کانال اینه که چت بصورت تک به تک انجام میشه و تک به تعداد زیادی یوزر
  در آخر هم بد نیست یه سر به سایت خود تلگرام بزنید و در مورد برنامه نویسی ربات مطالعه کنید .تلگرام راه دسترسی رو کاملا مسدود کرده و در صورت درخواست ربات برای دریافت جزئیات ،کاربر رو در جریان قرار میده و از خودش اجازه میگیره.

 9. سلام من در قسمت pravasy scurety تلگراامم اسم گوشي خودم هست بالا و در پايينش باز اسم گوشي خودم هست اين يعني چي؟

 10. يه سوْال ديگه در قسمت كش گوشيم در تلگرام رفتم و ميخواستم پاك كنم با يه فايلي مواجه شدم جز فايلام بود نوشته بود هكر ايراني و رو پروفايل كنار اسمشم عكس گذاشته بود من اصلا تا حالا با اين اسم چت نكردم پس چرا تو فايل كشم بود؟

 11. سلام
  لطفا در مورد سرورهای تلگرام و امنیت اونها مطلب بزارید. خوبه که کسایی که از تلگرام دارن استفاده میکنن درباره حریم خصوصی شون بیشتر بدونن.

  ممنون

 12. سلام من در بخش active sessions من علاوه بر دستگاه خودم دو دستگاه دیگر هم دیدم که آخرین آنلاین بودنشان به 6 ماه قبل باز می گشت بنده از اون صفحه شات گرفتم و اگه لازم باشه براتون میفرستم . من سوالم اینه که من چطور میتونم پیگیری کنم که مال چه کسی بوده این دستگاه ها؟؟

  1. سلام
   امکان پیگیری توسط مراجعی مانند پلیس فتا وجود دارد و شما دسترسی لازم برای اینکار را ندارید. اگر این مورد موجب سوء استفاده از اطلاعات شما شده است می توانید با طرح شکایت در پلیس فتا اینکار را انجام دهید.

 13. سلام،امشب موجه شدم که تمامیه این امنیت ها دروغی بیش نیست،سیمکارت دست خودم ولی متوجه شدم یه کد اومد بعد یهو از تگرام خارج شدم و دیدم یکی دیگه لاگین شده،چند بار این اتفاق افتاد تا اینکه رفتم و two step vertification رو هم پسورد دادم ولی در کمال ناباوری 2 بار هم اینجوری هکم کرد،به ناچار فردا باید برم پلیس فتا و شکایت کنم،به هیچ عنوان به این امنیتهای ظاهری دلگرم نباشید چون خودم قربانی همین اعتماد شدم.

 14. با سلام لطفا کمی در باره راه اندازی اتوماسیون در کانال تلگرام توضیح دهید مچکرم کانال خوبی است

 15. Slm ye soal
  Man telegram ghablim ro delete my account kardam bad ba ye khate jadid baz vasl kardam chon mikhastam dg kasi on shomaramo nadashte bashe vali goshie dostam ro chek kardam didam toye telegramesh on khat jadidam hast va ziresh on shomare ghabli ke delete karde budam o deactive shode bud ba inke man shomare jadide ro nadadam behesh
  Goshia iphon injori mishe ya hame alan on
  shomare ro daran
  Man namikham kadi in shomare jadid ro dashte bashan bayaf chekar konam alan baz delete account kardam
  Yani ba har shomarei vasl besham chon telegram ghablan ru gushi nasb bude hame mokhatabinam mibinan shomare jadidamo
  Chikar konam alan?

 16. salam
  doostam edea mikone bedoon code man ra hack karde. dar sorati k man da two step qablan pass dade boodam. az active sseition ham screen shut gereftam
  dar sooeat niaz ersal mikonam.
  vali dostam hala barkhi etelaat khososi man ra dare va hamin baes shak man shode. aya hack dar insoorat emkan pazir ast?

 17. سلام من چند روز پیش تلگراممو حذف کردم بعد امروز متوجه شدم تو قسمت نشست های فعال یه دستگاه دیگه وصل شده بدون اینکه نگاه کنم حذفش کردم ایا هکر به تلگرامم وصل شده ؟عده ای میگن بخاطر حذف و نصب دوباره تلگرام بود

 18. سلام .ببخشید من دیشب موضوع برگشتن به گروه در در تلگرام رو پیگیری کردم که چطور به گروهی که لفت دادم .دوباره خودم برگردم .وارد سایت web.telegram.org شدم و شماره و رمز و کد دو وارد کردم .و کلا صفحه ی تلگرام من باز شد .ولی از گروهایی که خارج شدم اثری نبود.بعد همون موقع تو قسمت های نشست های فعال یه مورد دیدم که فکر کنم خود تلگرام بود.من کلا دیلیت اکانت کردم .آیا هک شدم .خیلی نگرانم و اعصابم خورد شده .ممنون میشم راهنمابی بفرمایید

 19. سلام
  تایید 2 مرحله ای رو فعال کردم.الان پسورد یادم رفته.چون ایمیل نداده بودم الان نمیتونم وارد تلگرام شم
  لطفا کنک کنید

 20. سلام اگر هک شده باشیم دقیقا به چه چیزایی میتونن دسترسی پیدا کنن؟
  واینکه به پیام ها واطلاعات پاک شده هم میتونن دست پیدا کنن؟خواهش میکنم جواب بدین حیلی نگرانم

 21. سلام
  چند وقت پيش ازطريق آيدي تلگرام با يك شخصي چت كردم البته من آيدي ندارم و فقط از طريق آيدي خودش وارد چت شديم . ديروز بدون دوباره بامن وارد چت شد ميخواستم بپرسم امكان عدم دسترسي مجدد يا بلاك ويا هرروشي ديگه وجود داره ؟؟

 22. من دو ماه پیش موبوگرامم رو حذف و نصب کردم حالا که با همین شماره وارد موبوگرام شدم تو قسمت نشست های فعال گزینه ای ب جز تلگرام من هست و مشخصاتش مثل گوشی خودمه وقتی میخام پاکش کنم پاک نمیشه و میگه خطای ناشناخته چیکار کنم؟؟؟

 23. دستتون دردنکنه
  قسمتی که رمز دو مرحله ای رو یاد میده بسیار عالیه.
  امیدوارم هیچوقت تلگرامتون هک نشه

 24. ببخشبد من. ی مشگلی دارم میخوام با همین سیم کارتم ی اکانت ده روی ی گوشیه دیگه بسازم ولی موقعی ک کد داده شده رو وارد میکنم مینویسه کدمنقضی شده بیشتر ده بار امتحان کردم ولی همش همینو میگه ممنون میشم کمک کنید

 25. سلام> من تلگرام روی لپ تاب نصب کردم . تازگی هر وقت میخوام وارد تلگرام بشم برام کد ارسال میکنه تا او نو وارد کنم . درست مثل وقتی که برای اولین بار نصب کردم .

 26. سلام تلگرامم این پیغامو میده باید چکار کنم
  Telegram:
  به دليل امنيتى ،شما نمى توانيد در زمان چند ساعت ديگر بعد از متصل شدن دستگاه جديد، ارتباطات قبلى تان را قطع كنيد.

  For security reasons, you can’t terminate older sessions within a few hours after connecting a new device.

 27. ببخشید من روش دوم میخوام فعال کنم.همه کارکردم ولی برام ایمیل از تلگرام نمیاد ک من روی اون لینک بزنم.چیکار کنم؟

 28. سلام خسته نباشيد من يه سوال داشتم روشي تو تلگرام وجود داره كه فقط افرادي كه جزو مخاطبينمان هستن بتونن به ما پيام بدن و افراد ناشناس كه ما شمارشونو نداريم نتونن به ما پيام بدن و پيامشون به دست ما نرسه?

 29. سلام بزرگوار خیلی ضروری باید سوالی بپرسم لطفا کمکم کنید ولی اینجا نه اگه لاین دارید یا تلگرام بگید پیام بدم.باور کنید به کمکتون نیاز دارم

 30. سلام خسته نباشید
  خیلیییی واجبه اگه میشه زود جواب بدید ممنون
  من برای یکاری میخوام وارد اکانت دوستم بشم اما تا مد رو وارد میکنم مینویسه
  code expired please login again
  و برمیگرده به مرحله وارد کردن شماره
  بیشتر از ۴۰ بار امتحان کردیم و سریع کد رو زدم ولی فایده نداشت
  لطفا کمکـ کنید

 31. سلام تایید دومرحله ای نصب کردم رمزش یادم رفته هر کاری میکنم نصب نمیشه میدونید؟؟،

 32. دوستان خواهشا راهنمایی کنید خیلی واجبه
  من میخوام تلگراممو به دوستم بدم خارج از ایرانه هر چند کد را واسش میفرستم قبول نمیکنه چرا ؟؟

 33. سلام تلگرام بنده بعد از یک ساعت از راه اندازی قطع می شود دوباره راه انداز کنم یک نشست در حریم امنیتی اضافه می شود باز هم یک ساعت بعد قطع می شود این تکرار وجود دارد اینک به ۲۰ بار رسیده

 34. سلام
  روي گوشي دو تلگرام فعال كردم ،يكي از اون تلگرام ها روي ي گوشي ديگم نصبه ، همه شماره ها م روي اون گوشي كپي شد و همه رو پاك كردم ، ولي بازم هرگسي log inميشه تو يكيش براي اون يكي گوشي هم پيام ميره ، چي كار كنم؟

 35. با سلام از شما بابت این سایت کاربردی ومفیدتان کمال تشکر وقدر دانی را دارم از شما ممنونم استاد بزرگوار ومرد خدا خدا شما را حفظ کند انشاالله

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *